Kaposvári
Humánszolgáltatási Gondnokság Családsegítő és Gyermekjóléti Központ 2020.07.13. - 07.17. (5 nap)
24 gyerek + 5 fő felnőtt kísérő
fenti időszakban megvalósult programunk elsődleges célcsoportja a 7-18 év közötti, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek voltak. További szándék volt még részünkről, hogy a gyermekek lehetőség szerint a járás több településéről érkezzenek.
A gyermekek Csököly, Rinyakovácsi, Baté és Kaposvár településekről kerültek be a programba, 8-8-6 és 2 fős bontásban, összesen 24 fő részvételével. A projekt által lefedett terület (járás) nagysága miatt a rászoruló családok és gyermekekhez történő eljutásban nagy segítségemre voltak az adott településen már működő civil szervezetek munkatársai, illetve Kaposvár esetében a Családsegítő és Gyermekjóléti Központ Szolgáltató Csoportjának munkatársa. ("Jó Kis Hely" Rinyakovácsi és a Magyar Máltai Szeretet Szolgálat Jelenlét pontja Csököly).
A tematikus hét programjainak helyszínét a kaposvári Humánszolgáltatási Gondnokság Családsegítő és Gyermekjóléti Központ épülete biztosította, így a gyermekek napi szintű beszállítását meg kellett oldani, lehetőleg oly módon, hogy az a lehető legkevesebb anyagi terhet rója a családokra. Ebben nagy segítségemre voltak a települések vezetői, akik -a projektben megvalósuló programelemekről szóló tájékoztatást követően- mind biztosították a falugondnoki szolgáltatás segítségével a gyermekek beszállítását. Kaposvár településen pedig a Máltai Szeretet Szolgálat segítségével jutottak be a gyermekek a programokra.
A beszámolóhoz mellékelt programtáblában szereplő programok mindegyike nagyon jól sikerült, minden gyermek részt vett a programokban, melyeket ők és mi a gyermekekkel dolgozó felnőttek is nagyon élveztünk. Több gyermek is volt, aki életében először jutott el a patcai Katica Tanyára vagy a kaposvári Virágfürdőbe a projektben megvalósuló programok révén.
További pozitív tapasztalás volt, hogy a gyermekek a kevésbé "látványos" programokat (kötetlen beszélgetés, közös filmnézés, aztán beszélgetés, ismerkedős programok) is éppolyan nyitottan és örömmel fogadták, mint a jelentősebb, nagyobb ívű programokat. A tematikus napok, más-más témakörben, de egymásra épülve valósultak meg és a megvalósulás sikerében jelentős szerepe volt a gyermekekkel dolgozó szakemberek személyiségének, nyitottságának, lelkiismeretességének.
A program megvalósításáért felelős szakembereken kívül bevonásra került a projektben már dolgozó pszichológusunk Nétling Ibolya, Földvári Viktória, aki a mozgásos programelemek megvalósításában vett részt, illetve a Máltai Szeretet Szolgálat és a Nemzeti Fogyatékosságügyi-és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. munkatársai.
A programok sikeres megvalósításában annak is nagy szerepe volt, hogy a projektvezetés, a szervezés során felmerülő igényekre, megoldandó problémákra abszolút rugalmasan reagált, igyekezett mindent körülményt, eszközt biztosítani.
Azt gondolom, hogy a tematikus napok programsorozat a jövőben is sikeres eleme lehet a projektnek, emellett pedig maradandó élményt, fejlődési lehetőséget biztosít a járásban élő, arra rászoruló gyermekek számára.